H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec
AMPERBIKE indexes US-available ebikes so buyers can compare specs across brands. Purchase the bike direct from Ridstar.
- Independent reference catalog · not a reseller
- Specifications sourced from Ridstar's public catalog
- Purchase, warranty and shipping handled by Ridstar
- Compatible spare-parts available on AMPERBIKE below
Full description
🔥 Ridstar H26 Pro Folding E-Bike | 1500W Dual Motor 48V Battery
🚴 Performance highlights:
Powerful power system:
Equipped with a 1500W high-power motor, it can easily cope with various terrains
Long-lasting battery:
48V 23Ah high-capacity battery, pure electric mode has a range of up to 44 miles
3-second folding:
one-button folding, convenient storage, easy to put into the trunk
Comfortable riding experience:
front and rear shock absorption system, combined with wide tire design, no fear of bumps
USB charging port:
supports 5V USB output, charging for mobile phones or riding lights
Smart controller:
uses Sine Wave controller, stable power output, less motor noise

| Model: | H26PRO |
| Color: | Matt Black |
| Frame Material: | 26"6061 Aluminum alloy folding frame |
| Shock Absorber: | suspension front fork |
| Battery: | 48V 16Ah(US warehouse 20ah, European warehouse 23ah) lithium battery |
| Motor: | 48V 1000W(no marking on the motor cover)High speed brushless motor in EU warehouse |
| Transmission: | Shimano 7-Speed gears |
| Display: | LCD crystal screen |
| Riding Mode: | Pure Electric, Power Assist, Bike Mode |
| Brake info: | front & rear oil Disc Brakes |
| Seat tube material: | Aluminum |
| Tire: | 26inch 4.0 Chaoyang fat tires |
| Wheels: | 26inch Aluminum alloy single deck spoke rim |
| Fender Material: | HCS |
| Fender Number: | Front fender*1 Rear fender*1 |
| Package size: | (160*28*83CM) 45KGS |
| Net weight: | 81.5 7LBS |
| Max Load: | 330 LBS |
| Recommended Height: | 5.5- 6.2 Ft |
| Refend rear luggger Madtor position: |
On the F&R wheel and rear luggger |
| Max Speed: | 37 MPH |
| Mileage: | 44 miles range |
| Charging Time: | 5-7 hour full charge |
| USB: | 5V usb charge |
| Battery removable: | Yes |
| Foldable: | Yes |
| Foldable size: | 100/100/75cm |
| Light position: | on the front fork and the rear lugger |
| Handlebar height from ground: | 120CM |
| Seat height from ground: | 105CM |
| Front Rack: | No |
| Rear Rack: | Yes |
| Controller information: | sine wave controller |
| Voltage: | 48V |
| Current: | 28A |
| Charger information: | 54.6V/3A |
| Current: | 3A |
Compatible parts for the Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec
Brake pads, chargers, batteries, lights and accessories pre-matched against this bike's model tags. Ships from authorized supplier · 10-21 day delivery.
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Replacement Inner Tubes — 2-Pack
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec All-Weather Frame Cover
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Brake Pads — Quiet Resin (Front + Rear Pair)
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Phone Mount
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Fast Charger
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Suspension Seatpost
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Comfort Saddle with Backrest
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Pannier Bag - 14L Waterproof
Ridstar H26 Pro Folding E‑Bike 1500 W • 48 V 23 Ah • Folds in 10 Sec Hydraulic Brake Upgrade Kit — Complete Set
Compare with another Ridstar
Side-by-side breakdown, AI-curated. Pick a model.