SALE
HOVSCO HovRanger City E-Bike
AMPERBIKE indexes US-available ebikes so buyers can compare specs across brands. Purchase the bike direct from Hovsco.
- Independent reference catalog · not a reseller
- Specifications sourced from Hovsco's public catalog
- Purchase, warranty and shipping handled by Hovsco
- Compatible spare-parts available on AMPERBIKE below
Full description
| ELECTRONICS | |
|---|---|
| MOTOR | 970W (Peak) 500W (Sustained), 48V Brushless Rear Hub Motor |
| BATTERY | Removable Internal Lithium-ion 48V, 15Ah (720Wh) |
| CHARGER | Included is a 54.6V 3 Amp Fast Charger, 7 Hours Charging |
| DISPLAY | BC280 LCD Smart Easy Read Display with Backlight screen with app |
| CRANKSET | 170mm w/42T |
| CASSETTE | 14-28T, 7 Speed Cassette |
| REAR DERAILLEUR | 7 Speed |
| HANDLEBARS | Aluminum 31.8mm,680mm |
| THROTTLE | Throttle on demand - Throttle from a complete stop |
| SPEED | Max 28mph after unlocked |
| SENSORS | Torque Sensor |
| PEDAL ASSIST | 5 Levels |
| RANGE | 40-60 Miles Average |
| HOVSCO APP | Free Download in Apple App and Google Play Store |
| FRAMESET | |
| BOTTOM BRACKET | Square Taper, Sealed |
| BRAKES | Hydraulic Disc Brakes, 180mm Rotors |
| CHAIN | 7 Speed |
| PEDALS | 9/16' Alloy Platform |
| HANDLEBARS | Aluminum 31.8mm,680mm |
| HEADSET | VP Sealed Bearing Headset |
| GRIPS | Ergonomic Comfort |
| SADDLE | Quality Ergonomic Saddle |
| SEATPOST | Forged Alloy, 30.4mm x 350mm, 2-Bolt Clamp |
| STEM | Threadless, 31.8mm, 7 Degree Rise |
| SEAT CLAMP | Quick Release |
| RIM | Double Wall Aluminum 36h Front & Rear |
| SPOKES | Black Stainless 12 Gauge |
| TUBES | Butyl Rubber, Schrader Valve |
| HUBS | 36H Disc Thru-axle Front, Nutted Rear |
| TIRES | 27.5 x 2.25" Ebike Rated Tires |
| FRAME | 6061 Single-Butted Aluminum Alloy with Internal Battery |
| FORK | Suspension Fork with 75mm travel, with lockout |
| KICKSTAND | Included, Rear Mount |
| WEIGHT & LOAD | |
| WEIGHT LIMIT | Maximum Payload Capacity: 300 lbs |
| WEIGHT | 46.98lbs ( Not Including Battery ) |
| WEIGHT | 55.8 lbs ( Including Battery ) |
The Hovsco™ HovRanger comes in single frame size to fit a wider variety of riders. Style and durability go hand-in-hand, and you can count on it day after day. The front suspension fork provides ultimate comfort whilst riding across any surface. It is designed to keep you comfortable on longer rides, and it has mounts on its frame for an optional wheel lock. Getting around on this comfortable, fashion electric city bike is so easy and so fun, you’ll choose it over your car. Every time.
Compatible parts for the Hovsco HOVSCO HovRanger City E-Bike
Brake pads, chargers, batteries, lights and accessories pre-matched against this bike's model tags. Ships from authorized supplier · 10-21 day delivery.
Hovsco HOVSCO HovRanger City Replacement Inner Tubes — 2-Pack
Hovsco HOVSCO HovRanger City All-Weather Frame Cover
Hovsco HOVSCO HovRanger City Brake Pads — Quiet Resin (Front + Rear Pair)
HOVSCO HovRanger City E-Bike Phone Mount
HOVSCO HovRanger City E-Bike Fast Charger
HOVSCO HovRanger City E-Bike Suspension Seatpost
Hovsco HOVSCO HovRanger City Comfort Saddle with Backrest
HOVSCO HovRanger City E-Bike Pannier Bag - 14L Waterproof
Hovsco HOVSCO HovRanger City Hydraulic Brake Upgrade Kit — Complete Set
Compare with another Hovsco
Side-by-side breakdown, AI-curated. Pick a model.