SALE
HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser Electric Bike For Adults
AMPERBIKE indexes US-available ebikes so buyers can compare specs across brands. Purchase the bike direct from Hovsco.
- Independent reference catalog · not a reseller
- Specifications sourced from Hovsco's public catalog
- Purchase, warranty and shipping handled by Hovsco
- Compatible spare-parts available on AMPERBIKE below
Full description
| ELECTRONICS | |
|---|---|
| MOTOR | 730W (Peak) 500W (Sustained), 36V Brushless Rear Hub Motor |
| BATTERY | Removable Internal Lithium-ion 36V, 15Ah (540Wh) |
| CHARGER | Included is a 42V 3 Amp Fast Charger, 4 Hours Charging |
| DISPLAY | BC280 LCD Smart Easy Read Display with Backlight screen with app |
| CRANKSET | 170mm w/42T |
| CASSETTE | 14-28T, 7 Speed Cassette |
| REAR DERAILLEUR | 7 Speed |
| THROTTLE | Throttle on demand - Throttle from a complete stop |
| SPEED | Max 28mph after unlocked |
| SENSORS | Cadence Sensor |
| PEDAL ASSIST | 5 Levels |
| RANGE | 40-60 Miles Average |
| HOVSCO APP | Free Download in Apple App and Google Play Store |
| FRAMESET | |
| BOTTOM BRACKET | Square Taper, Sealed |
| BRAKES | Hydraulic Disc Brakes, 180mm Rotors |
| CHAIN | 7 Speed |
| PEDALS | 9/16' Alloy Platform |
| HANDLEBARS | Aluminum 31.8mm,680mm |
| HEADSET | VP Sealed Bearing Headset |
| GRIPS | Ergonomic Comfort |
| SADDLE | Quality Ergonomic Saddle |
| SEATPOST | Forged Alloy, 30.4mm x 350mm, 2-Bolt Clamp |
| STEM | Threadless, 31.8mm, 7 Degree Rise |
| SEAT CLAMP | Quick Release |
| RIM | Double Wall Aluminum 36h Front & Rear |
| SPOKES | Black Stainless 12 Gauge |
| TUBES | Butyl Rubber, Schrader Valve |
| HUBS | 36H Disc Thru-axle Front, Nutted Rear |
| TIRES | 27.5 x 2.2" Ebike Rated Tires |
| FRAME | 6061 Single-Butted Aluminum Alloy with Internal Battery |
| FORK | Suspension Fork with 75mm travel, with lockout |
| KICKSTAND | Included, Rear Mount |
| WEIGHT & LOAD | |
| WEIGHT LIMIT | Maximum Payload Capacity: 300 lbs |
| WEIGHT | 46.57lbs ( Not Including Battery ) |
| WEIGHT | 54 lbs ( Including Battery ) |
Hovsco™ HovCity Step-Thru is one of the sleekest, 7-speed electric bikes on the market today, this bike is powerful and nimble enough to navigate city jungles while remaining lightweight enough to lift up a flight of stairs after a day of work. With its elegant, minimalist design, HOVSCO is reminiscent of its cycling roots, but with an electric charge. A more aggressive riding style is possible with the performance-inspired geometric frame while still having room for a relaxing ride.
Compatible parts for the Hovsco HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser Electric Bike For Adults
Brake pads, chargers, batteries, lights and accessories pre-matched against this bike's model tags. Ships from authorized supplier · 10-21 day delivery.
Hovsco HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser For Adults Replacement Inner Tubes — 2-Pack
Hovsco HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser For Adults All-Weather Frame Cover
Hovsco HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser For Adults Brake Pads — Quiet Resin (Front + Rear Pair)
HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser Electric Bike For Adults Phone Mount
HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser Electric Bike For Adults Fast Charger
HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser Electric Bike For Adults Suspension Seatpost
Hovsco HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser For Adults Comfort Saddle with Backrest
HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser Electric Bike For Adults Pannier Bag - 14L Waterproof
Hovsco HOVSCO™ HovCity 27.5" Step-Thru Cruiser For Adults Hydraulic Brake Upgrade Kit — Complete Set
Compare with another Hovsco
Side-by-side breakdown, AI-curated. Pick a model.