SALE
HovAlpha Long-Range E-Bike
AMPERBIKE indexes US-available ebikes so buyers can compare specs across brands. Purchase the bike direct from Hovsco.
- Independent reference catalog · not a reseller
- Specifications sourced from Hovsco's public catalog
- Purchase, warranty and shipping handled by Hovsco
- Compatible spare-parts available on AMPERBIKE below
Full description
| ELECTRONICS | |
|---|---|
| MOTOR | 1300W (Peak) 750W (Sustained), 48V Brushless Rear Hub Motor |
| BATTERY | Removable Internal Lithium-ion 48V, 20Ah (960Wh) |
| CHARGER | Included is a 54.6V 3 Amp Fast Charger, 7 Hours Charging |
| DISPLAY | BC280 LCD Smart Easy Read Display with Backlight screen with app |
| CRANKSET | 170mm w/42T |
| CASSETTE | 14-28T, 7 Speed Cassette |
| REAR DERAILLEUR | 7 Speed |
| THROTTLE | Throttle on demand - Throttle from a complete stop |
| SPEED | Max 28mph after unlocked |
| SENSORS | Torque Sensor |
| PEDAL ASSIST | 5 Levels |
| RANGE | 60-80 Miles Average |
| HOVSCO APP | Free Download in Apple App and Google Play Store |
| FRAMESET | |
| BOTTOM BRACKET | Square Taper, Sealed |
| BRAKES | Hydraulic Disc Brakes, 180mm Rotors |
| CHAIN | 7 Speed |
| PEDALS | 9/16' Alloy Platform |
| HANDLEBARS | Aluminum 31.8mm,680mm |
| HEADSET | VP Sealed Bearing Headset |
| GRIPS | Ergonomic Comfort |
| SADDLE | Quality Ergonomic Saddle |
| SEATPOST | Forged Alloy, 30.4mm x 350mm, 2-Bolt Clamp |
| STEM | Threadless, 31.8mm, 7 Degree Rise |
| SEAT CLAMP | Quick Release |
| RIM | Double Wall Aluminum 36h Front & Rear |
| SPOKES | Black Stainless 12 Gauge |
| TUBES | Butyl Rubber, Schrader Valve |
| HUBS | 36H Disc Thru-axle Front, Nutted Rear |
| TIRES | 26 x 4" Ebike Rated Tires |
| FRAME | 6061 Single-Butted Aluminum Alloy with Internal Battery |
| FORK | Suspension Fork with 80mm travel, with lockout |
| KICKSTAND | Included, Rear Mount |
| WEIGHT & LOAD | |
| WEIGHT LIMIT | Maximum Payload Capacity: 450 lbs |
| WEIGHT | 62.58lbs ( Not Including Battery ) |
| WEIGHT | 73.6 lbs ( Including Battery ) |
Hovsco™ HovAlpha Step-Through is elegantly designed with a front suspension fork, fat tires, convenient low-step bike frame and exceptional handling; all terrain tire, the elecctric bike can be used on many terrains, including snow, beach, mountain, dirt, sand, gravel and roads. you can have a comfortable ride definitely across whichever terrain your spirit chooses, whilst built-in fenders and integrated front and rear lights guarantee that wherever you go you’ll be both seen by others and protected from the terrain beneath you.
Compatible parts for the Hovsco HovAlpha Long-Range E-Bike
Brake pads, chargers, batteries, lights and accessories pre-matched against this bike's model tags. Ships from authorized supplier · 10-21 day delivery.
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Replacement Inner Tubes — 2-Pack
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike All-Weather Frame Cover
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Brake Pads — Quiet Resin (Front + Rear Pair)
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Phone Mount
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Fast Charger
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Suspension Seatpost
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Comfort Saddle with Backrest
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Pannier Bag - 14L Waterproof
HOVSCO HovAlpha Long-Range E-Bike Hydraulic Brake Upgrade Kit — Complete Set
Compare with another Hovsco
Side-by-side breakdown, AI-curated. Pick a model.